Aile Bakanı Yanık: Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız; tarikatmış, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 yaşındaki kız çocuğunun tecavüz davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklanmalarının akabinde yaptığı açıklamada, “Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmiş, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak bedel çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz. Gerçekten bunu yapmışız. Münasebetiyle hiç kimseye hiçbir ayrıcalığımız yoktur.” dedi. 

Bakan Yanık, toplumda infiale yol açan istismar davasına ait şu tabirleri kullandı: 

“Dava bize ihbar edildiği andan itibaren müdahil olarak türel manada daha evvel toplumsal hizmet dayanağı olarak sürdürdüğümüz sorumluluğumuzu artık tüzel takviye olarak da sürdürüyoruz. Belgeye ibraz ettiğimiz taleplerimiz çerçevesinde hem sanıkların tutuklu yargılanması noktasında hem de duruşmanın öne alınması noktasında ki taleplerimiz sayın mahkeme tarafından da kabul edildi ve karşılık gördü. Dolayısı ile bunları bir sefer daha bu husustaki duruşumuzu kararlılıkla söz etmek bakımından mevzunun paydaşları ile birlikte söz etmenin değerine inanıyorum.

Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmiş, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak bedel çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz. Hakikaten bunu yapmışız. Hasebiyle hiç kimseye hiçbir ayrıcalığımız yoktur.Hiç kimseye hiçbir borcumuz yoktur. Bizim borcumuz milletimizedir, milletimizin mağdurlarınadır ve bu borcu da yerine getirebilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Bir sefer daha şunun altını çizerek söz etmek istiyoruz; altı yaşında bir çocuğun rastgele bir münasebet ile rastgele bir sebeple hele o hoş dinimizi vesile kılarak evlendirilmesi kabul edilemez.

Mağdur olan kişinin kimliğine, cinsiyetine yaşına, ideolojisine bakmaksızın o mağduriyetler ne ise hangi başlıkta ise bununla ilgili gerekli çalışmaları bize intikal ettiği andan itibaren yaparız ve takibini sürdürürüz. Gerçekten H.K.G sıkıntısında de tıpkı ciddiyetle tıpkı dikkatle bakanlık olarak yetki ve sorumluluk alanımızda olan mevzuyu, olan çalışmaları yerine getirdik.”

TIKLAYIN | 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir