Bu yıl Orta Akdeniz’i geçmeye çalışan binden fazla düzensiz göçmen öldü

IOM’nin Twitter hesabından, bu yıl Orta Akdeniz’de ömrünü yitiren göçmenlere ait paylaşım yapıldı.

Birçok göçmenin yardım davetleri duyulmadı

Orta Akdeniz’de yılbaşından bu yana 1000’den fazla sistemsiz göçmenin vefatının kayıtlara geçtiği belirtilen paylaşımda, bunun, geçen yılın birebir periyoduna nazaran üçte bir artışa işaret ettiği kaydedildi.

Paylaşımda, “

Göçmenler her gün güvenlik, müdafaa yahut Avrupa’da daha yeterli bir ömür arayışıyla Orta Akdeniz’i geçmeye çalışan denize elverişsiz teknelere biniyor. Tasa verici mevt sayısı maalesef eksik sayılıyor. Birçok göçmenin yardım davetleri duyulmadı ve vefatları sayılmadı”

ifadeleri yer aldı.

Ülkelere, süratli arama ve kurtarma operasyonlarına öncelik vererek sistemsiz göçmenler ile mülteciler için inançlı kanalları genişletme ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye daveti da yapıldı.

Orta Akdeniz’deki sistemsiz göç sorunu

Avrupa’ya yönelik sistemsiz göç akınında, Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda ağır hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu güzergahta denizde yardım daveti yapan sistemsiz göçmenleri, Avrupalı devlet vazifelileri yerine ekseriyetle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Kelam konusu STK’ler, AB üyesi devletlerin “güvenli liman” vermemesinden dolayı vakit zaman kurtardıkları sistemsiz göçmenleri tahliye etmekte zahmet çekiyor.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin, Avrupa’da birinci ayak bastıkları yer ise çoklukla İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara modülü Lampedusa Adası oluyor.

Teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki çok kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması yüzünden her yıl çok sayıda sistemsiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir