Büyük skandal! Belediye, Japonya’dan borç aldığı parayı Taliban’a göndermiş

Şanlıurfa’da doğal afetin değil tedbirsizliğin can aldığı bir sefer daha gözler önüne serildi. 2021 yılındaki AFAD ve Şanlıurfa Valiliği’nin birlikte düzenlediği Vilayet Afet Risk Azaltma Planı’nda (IRAP) taşkın olacak dere tek tek yazılmış. 15 Mart’taki selden etkilenen Cavşak, Karakoyun, Akpınar dereleri de listede yer almış. Taşan bu dereler için yer teslimi yapılmayan yerlerde ıslah çalışmasının da yapılmadığı raporda belirtilmiş. İhalesi yapıldığı halde yer teslimi yapılmadığından ihaleler de iptal edilmiş.

JAPONYA’DAN BORÇ ALIP TALİBAN’A GÖNDERMİŞ

Büyük projelerin finanse edilmesindeki meseleler ortasında, ödenek yetersizliği, yağmur ve kanalizasyon sistemlerinin geliştirilmemesi, taşkın olacak yerlerin imara açılmış olması, derelerin temizliğinin yapılmaması üzere nedenler gösterilmiş. Cumhuriyet Gazetesi’nden Sena Tufan’ın haberine nazaran, dere ıslahı için kaynak yok diyen AKP’li Şanlıurfa Belediyesi’nin Japonya’dan borç para alarak Taliban’a para gönderdiği ortaya çıktı.

SAYIŞTAY RAPORU KABARIK

Öte yandan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay raporu da kabarık çıktı. Rapora nazaran AKP’li Zeynel Abidin Beyazgül idaresindeki kentte memurların atanabileceği müdürlük takımlarına 27 kontratlı işçi atandı.

Taşkınlar yaşanan Balıklıgöl etrafı için raporda, “İşletme sahiplerinin kamuya açık parkın kullanımını engelledikleri, masa sandalye koyarak, satış alanları tertip ederek kontratlarının ötesinde yer işgal ettikleri gözlemlenmiştir” sözleri raporda yer almıştı.

Yine raporda, “Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan taşınmazların muhasebe kayıtlarında izlenmediği tespit edilmiştir” tabirleri ile “Belediye tarafından kamu kurumlarına yapılan muhasebe kayıtlarının takip edilmediği tespit edilmiştir” tabirleri, belediyenin mali tablolardaki usulsüzlüklerini ortaya koydu. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren servis plakalarının süresiz olarak verildiği de Sayıştay raporuna takıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir