Çocukların dişlerinin çürümemesi için bunlara dikkat!

İSTANBUL (İGFA) – Çocuklarda diş çürüklerinin engellenmesinde altın kuralın gerçek eserler ile gerçek fırçalama olduğunun altını çizen Dt. Nurgül Demir üzerinde durulması gereken mevzuları paylaştı.

“Dişlerin günde iki sefer, çocukların yaşına ve çürük risk durumuna nazaran profesyonel olarak seçilmiş ağız bakım eserleri kullanılarak, yanlışsız teknikle fırçalanması büyük ehemmiyet taşıyor” diyen Dt. Nurgül Demir, çocuklarda, ağız hijyeni alışkanlıklarının devamlılığının getirilebilmesi ve kâfi diş temizliğinin sağlanması maalesef her vakit mümkün olmadığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Diş fırçalamaya ek olarak uygulanabilecek, diş çürüklerinin önlenmesinde tesirli olan hami tedavilerin de üzerinde durmakta yarar var. Diş çürüklerinin oluşumunu tedbire ve ilerlemesini durdurmada bilinen en güçlü casus ise flor” dedi. Tedavisi yapılmayan diş çürüklerine bağlı oluşabilecek ileri seviye enfeksiyon riskinin genel beden sıhhati açısından zararlarından da bahseden Dt. Nurgül Demir “Kalp hastalığı, diyabet üzere farklı sistemik hastalıklar sebebiyle takip altında olan çocuk hastalarda ağız hijyeninin korunmasının kıymetini göz önünde bulundurduğumuz vakit, florün dişler üzerindeki kollayıcı ve hatta tedavi edici tesirinin gerekliliği tartışılamaz. Flor, doktor tarafından uygulanabilecek profesyonel preparatlarla diş yüzeyine uygulandığı vakit; çürük bakterisinin ziyan vermeye başladığı diş minesi yüzeyindeki yapısal bozulmayı durdurarak, tamir sürecini başlatır. Ağız hijyeni alışkanlıklarının gerçek teknikle ve ‘flor içeren’ bir diş macunuyla devamlılığının sağlanması, topikal olarak uygulanan florun tesirini arttıracağı üzere; şimdi rastgele bir çürük oluşumu görülmeyen, ağız hijyeni uygun olan bireylerde, hastanın kendine uyguladığı, esirgeyici sayılabilecek tedavileri sürdürmesini sağlar. 3 yaşa kadar pirinç tanesi, 3 yaştan 6 yaşa kadar bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılması kafidir ve bebeğin birinci dişleri çıkmaya başladıktan sonra florlu macun kullanılmaya başlanmalıdır. Macunun hangi konsantrasyonda flor içermesi gerektiğini, çocuğun çürük riski durumuna nazaran, çocuk diş tabibi belirlemelidir” dedi.

EBEVEYN DENETİMİ ŞART

Florun, önerilen dozlarının üstünde tüketiminin, akut yahut kronik yan tesirlere sebep olabileceğinin altını çizen Dt. Nurgül Demir “Ebeveyn denetiminde diş fırçalanması ve macunun tükürtülmesi yahut yapılamıyorsa macunun diş yüzeylerinden silinerek uzaklaştırılması, konutta bulunan flor preparatlarının çocukların ulaşamayacağı yerlerde koruma edilmesi ve ilgili doktorun çocuğun kullandığı besin destekleri, flor içerikli eserler hakkında eksiksiz bilgilendirilmesi oluşabilecek riskli durumların önlenmesinde kâfi olacaktır” sözlerini kullandı.

Son devirde giderek popülerleşen ‘Gümüş diamin florid’ uygulamaları ise, başlangıç evresinde olan çürüklerin ilerlemesini durdurmada tesiri kanıtlanmış olan bir esirgeyici tedavi biçimi olduğunu belirten Dt. Demir, “Özellikle küçük yaştaki çocuklarda, başlangıç basamağındaki çürüklerin durdurulabilmesi; uyutularak diş tedavisi yapılmasına gerek kalmadan, çocuğun koltukta süreç yapılmasına ahenk göstereceği periyoda kadar ağız hijyeninin denetim altında tutulmasını sağlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir