Eski ABD Başkan Yardımcısı Pence’den dikkat çeken çıkış: ABD çok sıkıntı içinde

Pence, 2024 seçim çalışmalarının birinci gününde Iowa’da CNN tarafından düzenlenen açık oturuma katıldı.

Des Moines Grand View Üniversitesi’nden canlı yayınlanan oturumda Pence, iktisattan dış siyasete seçmenlerin sorularını cevapladı.

Pence, iktidardaki demokratların ülkeyi güzel yönetemediğini savunarak, “Başkanlık için adaylığımı koydum zira ülke bir çok külfetin içinde.” diye konuştu.

Gerçek değişimi geri getirme ve Amerika’yı sağduyu yoluna koyma tecrübesine sahip olduğunu savunan Pence, “Muhafazakar unsurların ileriye adım atma sorumluluğuna her zamankinden daha fazla sahip olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

– “ABD’nin Ukrayna’ya yardımları sürmeli”

Pence, ABD’de enflasyonun Biden idaresinin 2 trilyonluk harcama paketinden sonra başladığını öne sürerken, dış siyaset konusunda da Ukrayna’da devam eden savaşa ve Çin ile ABD’nin rekabetine değindi.

ABD’nin Ukrayna’ya yönelik yardımları desteklediğini belirten Pence, “Bazı tartışmalarda Ukrayna’daki savaş bir toprak uyuşmazlığı üzere isimlendiriliyor. O denli değil, bu nedensiz bir Rus işgaliydi ve ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve işgali püskürtmek için yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Pence, Çin konusunda da şayet lider seçilirse, bilhassa Çin’in provokasyonlarına karşılık verecek bir ordu inşa etmesi için Kongre’yi harekete geçireceğini söyledi.

“Şimdi her zamankinden daha fazla, Çin’e ve dünyadaki rastgele bir güce kararlı bir ileti göndermek ve vakte uygun bir ordu kurmak için Kongre’nin ve Amerikan halkının takviyesini toplayacak bir lidere gereksinimimiz var.” diyen Pence, bu liderin Amerika çıkarlarını ve müttefiklerini savunacak bir yeteneğe sahip olması gerektiğini belirtti.

– “Eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir ileti gönderir”

Pençe, bir iştirakçinin eski lider Donald Trump hakkında devam eden soruşturmalar ilgili ne düşündüğü sorusuna da hiç kimse hukukun üstünde değildir. Ancak eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir bildiri gönderir ve ülke için de bölücü olur.3 formunda yanıt verdi.

Trump’ın Florida’daki malikanesinde bulunan saklı dokümanlarla ilgili “bu dokümanlar önemli olay” diyen Pence, fakat Adalet Bakanlığının, soruşturmayı ülkeyi daha fazla ayrıştıracak bir yargılamaya dönüşmeden sonuçlandırması gerektiğine inandığını söyledi.

Pence, Lider Joe Biden’ı da ofisinde bulunan gibisi saklı evraklar için yetkilileri uyarma müddeti konusunda da eleştirdi.

– 2024 Başkanlık seçimlerine adaylığını duyurmuştu

64 Yaşındaki eski lider yardımcısı Pence, dün Cumhuriyetçi Parti ismine başkanlık yarışına katıldığını paylaştığı tanıtım görüntüsüyle resmen ilan etmişti.

Başkanlık yarışını “bir savaşa” benzeten Pence, Demokrat Lider Joe Biden ve idaresini eleştirerek, “Kenarda kalmak kolay olurdu lakin ben bu türlü yetiştirilmedim. Bu yüzden bugün, Allah’ın ve ailemin önünde ABD başkanlığına aday olduğumu duyuruyorum.” demişti.

Pence, konuşmasında isim vermeden Trump’a karşı rekabet edeceğini de ima ederek, “Farklı vakitler farklı liderlik gerektirir.” sözünü kullanmıştı.

Başkan adayı Pence, 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınıyla birlikte Trump’la yollarını ayırmıştı.

Cumhuriyetçi Partiden 2024 başkanlık seçimleri için Trump ve Pence dışında, dün yarışa katılan eski New Jersey Valisi Chris Christie, Florida Valisi Ron DeSantis, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott da adaylık yarışını başlatmış bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir