HalkTV: İmamoğlu hâkimi tacizden soruşturma geçirmiş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na kesinleşmesi halinde siyasi yasak getirecek 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası veren hakim Mehdi Komşul hakkında 2015 yılında HSYK tarağından cinsel taciz hatasından soruşturma yürütüldüğü argüman edildi.

İBB Başkanı İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği teziyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi. Mahkeme siyasi yasak manasına gelen 53. hususun uygulanmasını da kararına ekledi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran; karara yansılar devam ederken davanın hakimi Mehdi Komşul hakkında 2015 yılında cinsel taciz cürmünden Yargıçlar ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

O periyotta de İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim olarak vazife yapan Mehdi Komşul’un mahkemesinin yazı işlerini müdürünü ve katibini taciz ettiği savı üzerine HSYK tarafından soruşturma başlatıldığı öne sürüldü. Soruşturma çerçevesinde sözü alınan birtakım çalışanlar, Komşul’un duruşma salonunda karar yazdırırken kürsünün altından uygunsuz hareketler yaptığını argüman etti. Ayrıyeten hakim Komşul’un yazı işleri müdürü ve katibiyle yakınlaşmak için onlara Kuran armağan ettiği de soruşturma sürecine yansıdı.

Dosya süreçten kaldırıldı

Ancak kelam konusu soruşturma, “delil yetersizliği” gerekçesiyle 30 Haziran 2015 tarihinde süreçten kaldırıldı.

Yargı içerisinde üst seviye bir vazifeli halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “O periyot faal bir soruşturma yürütülmedi. Heyet bu hakimi korudu” dedi.

Telefonla ulaşılan hakim Komşul, aramaya cevap vermedi. Kendisine gönderilen iletisi okuyan Komşul, okumasına karşın dönüş yapmadı.

Ayrıca İmamoğlu kararının akabinde hakim Komşul’un AKP Sancaktepe yöneticisi Nezir Özalp fotoğrafı ortaya çıkmıştı.


TIKLAYIN – Altılı Masa, Saraçhane’de buluştu | İmamoğlu: Türkiye bir yol ayrımında; milletimiz, iradesini çiğneyenlere yeniden günlerini gösterecek!

 Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir