İletişim’den ‘Diyanet Kütüphanesi’ açıklaması… Kapatılma yok, lisansüstü ile kurum personeline açık

ANKARA (İGFA) – İrtibat Başkanlığı, birtakım basın yayın organlarında yer alan, “Diyanet İşleri Başkanlığı, Bilkent’te bulunan yerleşkesindeki kütüphaneyi öğrencilere kapattı” savının hakikat olmadığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi’nin bir ihtisas/araştırma kütüphanesi olarak dizayn edildiğinin altı çizilen açıklamada, “Kütüphanede yer alan koleksiyonlar, yüklü olarak İslami ilimler alanında telif edilen yapıtlardan oluşmaktadır. Hasebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi, bu alanda çalışan araştırmacılar ve kurum işçisinin faydalanması hedefine yönelik hizmet vermektedir. Kelam konusu kütüphane, merkez ünite işçisinin çalışma ofisleri ile tıpkı binada yer almakta dışarıdan gelen ziyaretçiler için farklı bir giriş ve çıkışı bulunmamaktadır. Kütüphanenin mevcut yoğunluğunun vakit zaman iş yeri huzurunu ve çalışanların verimliliğini olumsuz etkilediği, güvenlik konusunda da zafiyet oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple Başkanlık tarafından kütüphanenin yalnızca lisansüstü öğrenciler/araştırmacılar ile kurum işçisine hizmet vermesi kararlaştırılmıştır” sözleri yer aldı.

Açıklamada, haberlerde sav edildiği üzere bir olay mutlaka kelam konusu olmamakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gayeli haberlere ait hukuksal yollara başvuracağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir