İsrail, Irit Lillian’ı yeni Ankara Büyükelçisi olarak atadı

İlişkilerdeki olağanlaşma süreci kapsamında karşılıklı büyükelçi atama kararının akabinde İsrail, Türkiye’ye atayacağı büyükelçiyi belirledi ve geçen yıldan bu yana İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak vazife yapan Irit Lillian’ın yeni Ankara Büyükelçisi olması kararlaştırıldı.

İsrail, olağanlaşma süreci boyunca Türkiye’de bulunan Lillian’ı Ankara Büyükelçiliği’ne atayarak tercihini ikili bağlarda tecrübesi bulunan bir isimden yana kullanmış oldu. Lillian, iki ülke ilgilerinde olağanlaşma iletilerinin verildiği bir devirde büyükelçilik vazifesini sürdürürken Ankara’ya atanmış ve bu adım o periyotta İsrail’in Türkiye ile alakaların normalleştirilmesine verdiği kıymetin göstergesi olarak yorumlanmıştı.

Lillian, Ankara’dan evvel İsrail’in Sofya Büyükelçisi olarak misyon yapıyordu. 1962 doğumlu olan Lillian, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda 1986’da vazifeye başladı. Yaklaşık 10 yıl süre İsrail Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa Genel Müdürü olarak görev yapmasının akabinde Lillian, 2015-2019 yılları ortası İsrail’in Sofya Büyükelçisi olarak misyon yaptı. Öte yandan Lillian’ın büyükelçi olarak atanmasının akabinde İsrail’den Türkiye’ye toplumsal medyadan sıcak iletiler geldi. Lillian da yaptığı paylaşımda “Büyükelçi olarak belirlenmem sonrası ilettiğiniz sıcak dilekleriniz için çok teşekkür ederim sevgili dostlar. Kalbime çok yakın iki süper ülkeyi tekrar bir ortaya getirerek bu seyahate devam etmekten büyük onur duyuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir