İyi Parti’nin ‘ilaç bulunamaması ve yüksek ilaç fiyatlarının araştırılması’ önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, “Eczaneler, ecza depolarından gereksinimlerinin lakin yüzde 10 kadarını temin edebildiklerini söylüyorlar. Eczacılar ‘Hastalara ‘İlaç yok.’ demekten artık utanır olduk’ diyorlar. Hepimizin bildiği, ismi ‘G’ ile başlayan bir ağrı kesici ilaç var, içinde parasetamol ve kafein bulunuyor. Bu kaşe, seksen dokuz yıllık bir ilaç. Geçen yıl bunun bir kutusunun fiyatı 3,5 lirayken şu anda 14 lira olmuş durumda. Eczacılar diyorlar ki: ‘Fiyatı söyler söylemez hastalar ellerine ateş almış üzere ilacı geri bırakıyorlar.’ SGK, ismi olan lakin kendi piyasada olmayan birtakım ilaçlar üzerinden fiyatlandırmalar yapmakta ve emsal bedel belirlemektedir. Piyasada bulunan ilaçlar emsal gösterilen ilaçtan daha kıymetlidir, muadiller daha pahalıdır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün Eskişehir Milletvekili Kabukcuoğlu ve 19 milletvekili tarafından “eczanelerde ilaç bulunamaması ve yüksek ilaç fiyatları üzere problemlerin tahlili, giderek büyüyen ilaç krizinin önlenmesi ve hakikat ilaç siyasetlerinin oluşturulması” maksadıyla TBMM Başkanlığı’na verilen meclis araştırma önergesinin gündemin ön sırasına çekilmesine ait küme önerisi görüşüldü. Teklif, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Güzel Parti’nin teklifinin münasebetini milletvekili Kabukcuoğlu açıkladı. Kabukcuoğlu, şunları söyledi:

“Uzun mühletten beri ülkemizde ilaca erişimde hastalar sorun yaşamaktadır”   

“Uzun mühletten beri ülkemizde ilaca erişimde hastalar sorun yaşamaktadırlar. Her alanda olduğu üzere ilaçta da enflasyon, hastaların ilaca ulaşamamasının bir nedenidir. Bir hafta kadar evvel ilaca yüzde 36 artırım yapıldığı halde ilaçlar tekrar bulunamaz durumdadır. Burada münasebet olarak ham husus fiyatındaki yükselme ve ambalaj fiyatlarındaki yükselme ileri sürülmektedir. Birkaç yıl evvel özgün preparat sahibi firmalar, piyasadaki düzensizlik nedeniyle ayrıldılar ve yerine, daha çok Hindistan firmaları yer aldılar fakat onlar da bu fiyat düşüklüğünü münasebet göstererek ülkemizden ayrılmaktadırlar.

“SGK, ismi olan lakin kendi piyasada olmayan birtakım ilaçlar üzerinden fiyatlandırmalar yapmakta”   

Eczaneler, ecza depolarından muhtaçlıklarının lakin yüzde 10 kadarını temin edebildiklerini söylüyorlar. Eczacılar ‘Hastalara ‘İlaç yok.’ demekten artık utanır olduk’ diyorlar. Hepimizin bildiği, ismi ‘G’ ile başlayan bir ağrı kesici ilaç var, içinde parasetamol ve kafein bulunuyor. Bu kaşe, seksen dokuz yıllık bir ilaç. Geçen yıl bunun bir kutusunun fiyatı 3,5 lirayken şu anda 14 lira olmuş durumda. Eczacılar diyorlar ki: ‘Fiyatı söyler söylemez hastalar ellerine ateş almış üzere ilacı geri bırakıyorlar.’ SGK, ismi olan lakin kendi piyasada olmayan birtakım ilaçlar üzerinden fiyatlandırmalar yapmakta ve emsal paha belirlemektedir. Piyasada bulunan ilaçlar emsal gösterilen ilaçtan daha değerlidir, muadiller daha değerlidir. Bu durum, hasta iştirak bedelini çok yükseltmektedir. SGK uygun bir metotla ilaç fiyatlarını belirlemeli ve hastalardan iştirak hisseleri düşürülmelidir.

“Asıl problemimiz, günümüzde tıbbın hizmetine dünyada sunulan ilaçlara ulaşmamakla ilgilidir”  

İlaçla ilgili aktüel haberler daha çok aşikâr sayıda ilaca ulaşamama ve raflarda bulunamamasıyla ilgilidir. Bizim asıl meselemiz, günümüzde tıbbın hizmetine dünyada sunulan ilaçlara ulaşamamakla ilgilidir. Son on yılda çıkan 10 tane yeni nesil antibiyotikten yalnızca 1 tanesi ülkemizde vardır, başkaları yoktur. Yeni ilaçlar, yeni tedavi ve daha fazla güzelleşme demektir. Avrupa İlaç Sanayileri ve Örgütleri Federasyonu raporuna nazaran, hastalarımıza ilaç sunuş bakımından Avrupa’da çok berbat durumdayız. Örneğin, 2014-2020 yılları arasında Avrupa Birliği 279 tane ilaca onay vermiş. Avrupa Birliğinde ilaca erişim ortalama 150 iken bu ilaçların yalnızca 65 tanesi ülkemizde bulunabiliyor. Ülkemiz, dünyada var olan ilaçların yüzde 71’ini hastalarına sunamıyor, hiç sunmuyor. 65 kalem ilacın yüzde 5 kadarına kısıtlı erişim var, yüzde 6 kadarına ise hastalar ceplerinden ödeme yapmak suretiyle ulaşabiliyorlar.

Merkezi onaydan sonra hastaların ilaca ulaşma müddetinde 35 Avrupa ülkesi ortasında en uzun müddete sahip ülkeyiz; bin sekiz gün. Onkoloji ilaçlarına ulaşım Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 55’ken ülkemizde yalnızca yüzde 20’dir. Bu yüzde 20’lik erişimin dörtte 1 kadarı Toplumsal Güvenlik Kurumunun ödemesi dışındadır, hastalar bunları kendi ceplerinden alıyorlar. 2019 yılında 2021 yılına nazaran daha fazla ilaca ulaşabiliyorduk. Çocuklarını açlıktan öldüren hükümet, çocuklarını eğitemeyen hükümet, çocuklarına sahip çıkamayan hükümet, çocuklarına protein vermeyip karbonhidratla besleyerek bodur ve obez yapan hükümet, beşerlerine en yeni ilaç tedavisini sunabilir mi? Onu da geçin, Avrupa Topluluğundaki ilaçların yüzde 29’unu bile hastalarına seri halde sunamayan hükümetten ne bekleyebiliriz? Yazık bu ülkeye, yazık bu millete.

“İlaç, önemli bir bahistir, gözükenden çok daha fazla sorunu barındırıyor”   

Yirmi yıldaki vergi gelirleri, iç borçlanma, dış borçlanma ve özelleştirmeler sonucunda Türkiye’de 3,5 trilyon dolar bu hükümetin elinden para geçti, bunun yalnızca yüzde 10’unu lakin yatırıma dönüştürebildi. Ak Partili vicdan sahibi kıymetli milletvekilleri, bin 700 yataklı Elazığ devlet hastanelerini yıkıp bin yataklı şehir hastanesi yapmak yahut bin 400 yataklı Eskişehir Devlet Hastanesini yıkıp bin yataklı şehir hastanesi yapmak, günümüzde hasta olan insanların tedavi bedellerini çocuklarına ödetmek beceri değildir. Beceri, en yeni tedavi imkânlarını memleketine getirmek ve bunları hastalarının kullanımına sunmaktır. İlaç, önemli bir mevzudur, gözükenden çok daha fazla sorunu barındırıyor.”

“Eczacılık meslek örgütleri, Türkiye’de binden fazla ilacın temininde önemli kasvetler olduğunu lisana getiriyor”    

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ise şunları söyledi:

“Eczacılık meslek örgütleri, Türkiye’de binden fazla ilacın temininde önemli düşünceler olduğunu dile getiriyor. Eczacılar Birliği, ilaçlarda yaşanan derdin temel sebebini kur farkının önemli oranda artmasına bağlamaktadır. ‘4’üncü ve 5’inci kademe’ olarak isimlendirilen ithal ilaçların birçoklarında kur farkından kaynaklı erişim azalmış, bu ilaçların satın alınması imkânsız hâle gelmiştir. Diyabet, kalp, tansiyon üzere daima nizamlı olarak kullanılması gereken ilaçlarda dahi yaşanmaya başlanan ilaç krizi yüzünden eczacılar ile hastalar karşı karşıya gelmekte ve eczacılara yönelik şiddet olayları artmaya başlamaktadır. Her 10 ilaçtan 8’inin piyasada olmadığı, hastaların ilaç bulmak için eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığı bu durum elbette önemli bir sıhhat problemidir. Eczacılar, ham hususunda ya da büsbütün temininde yurt dışına bağlı olunan ithal ilaçların yüzde 90’ını bulmakta zorlandıklarını lisana getirmektedirler.”

“İlaçlar tek tek yok olma, yoka girmeye başlıyor”  

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise şunları kaydetti:

“İlaçlar tek tek yok olma, yoka girmeye başlıyor; bu yokluk âdeta bir kıtlığa dönüşüyor, yeniden görmezden geliyorsunuz, güya kör bir kuyuya sesleniyoruz. Gerisinden bu, daha da derinleşen bir kriz oluyor, Bakan çıkıp diyor ki: “İlaçla ilgili rastgele bir meşakkat yok.” Meğer vatandaşlar eczane eczane dolaşıp ilaçlarını bulamıyorlar; çocuklar ateşler içerisinde antibiyotik ve ateş düşürücüye ulaşamıyorlar; tedaviler yarım kalıyor.

Ne zamanki bütçede Sayın Bakana piyasada olmayan ilaçların listesini gösteriyoruz, bu durumun varlığını, bu sorunun varlığını kabul ediyor. Pekala, Sayın Bakan hemen akabinde ilaçlara artırım yaptığı haberini duyurdu. Pekala, niçin bugüne kadar beklediniz; neden bizim meslek örgütünün aylardır yaptığı ikazlara kulak tıkadınız, vatandaşa aylarca eziyet çektirdiniz? Doğal, maharetsiz idareniz nedeniyle ilaçta yaşanan kıtlık, ilaç yokluğu âdeta her sene klasik hâle geldi. Bunun tahlili olarak birinci evvel artırım yapmayı uygun gördünüz, meğer artırım da tahlil olmayacak, bunu şu anda görüyoruz zira hâlâ bir ilaç yokluğu kelam konusu. Asıl temeli, ilaçta yaşanan asıl yokluğun sebebi maharetsiz iktisat siyasetiniz.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir