Kahovka HES’in vurulduğu bölgede tahliyeler sürüyor

Ukrayna’nın Herson bölgesinde, Kahovka HES’in dün vurulması nedeniyle su baskınlarının olduğu yerlerden sivillerin tahliyesi sürüyor.

Güvenlik tehditleri ile etraf meselelerinin da ortaya çıktığı bölgeden ayrılanlar Herson kentinden ülkenin çeşitli bölgelerine trenlerle sevk ediliyor.

Ukrayna ordusu ile İçişleri Bakanlığı ve gönüllü vatandaşlardan oluşan takımların ortak çalışmalarıyla tehlikeli yerlerden tahliye edilenler, Herson’dan Mikolayıv kentine ve buradan Lviv’e kadar trenlerle taşınıyor.

İhtiyaç sahibi beşerler için yemek ve kıyafetlerin fiyatsız dağıtıldığı Mikolayiv Tren İstasyonu’na Herson’dan getirilen siviller yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Oğlu ve kedisi ile Herson kentinden tahliye edilen 50 yaşındaki Larisa, bu sabah bölgeden ayrılmaya karar verdiklerini belirtti.

Rus kuvvetlerinin ağır topçu akınları altında olduğu için Herson’da yaşamanın aslında güç olduğunu anlatan Larisa, dün meydana gelen su baskını nedeniyle de çok korktuklarını söyledi.

Gerek kente yönelik ataklar gerekse su baskınından ötürü meçhul müddetliğine meskenlerini terk etmek zorunda kaldıklarını tabir eden Larisa, “Şehirde durumlar çok sıkıntı. Irmağın sol kıyısı büsbütün su altında. Biz ırmağa yakın yaşıyoruz. Ne olacak muhakkak değil.” diye konuştu.

Larisa üzere yaşadıkları köy ve kentlerden tahliye edilerek daha inançlı bölgelere giden öbür beşerler da su baskınının bölgede çeşitli problemlere yol açtığını belirterek yaşadıkları bölgelerden ayrılmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir