Karadeniz’de palamut bolluğu: Balıkçılarda kuyruk

Denizlerde 1 Eylül tarihinde başlayan avlanma dönemi sonrası balıkçıların yüzü palamut ile gülüyor. Geçen yıllara nazaran bol ölçüde avlanan palamudun dönem başlarında tanesi 80 lira civarında satılırken, geçen hafta ise 40-45 liradan satıldı. Artık ise kiloluk palamutların adedi 30 liraya kadar geriledi. Fiyatların ucuzlamasıyla birlikte balıkçılara akın eden vatandaşlar, tezgahların önünde kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlardan kimileri ucuz olduğu için bol ölçüde palamut alıp dondurucuda koruma edeceklerini belirtirken, kimi vatandaşlar ise kendilerine ve yakınlarına aldıklarını söyledi. Balıkçılar da palamut balığına olan talebin hayli fazla olduğunu belirtti.

“Şuan palamut bedava”

Ordulu balıkçı Coşkun Akgün, “Şu palamutlar sahiden ücretsiz. Bu dönem palamut olmasa beşerler balık yemeyecek. Talep epey fazla, bir tabak çorba parası. Ben 45 yıllık balıkçıyım birinci defa bu kadar fazla palamut görüyorum. Hamsi olmadığı için palamut çok var. Bu palamutlar yaklaşık 1 kilogram geliyor. Beşerler alıp donduruculara koyuyor” dedi.

“Geçen yıllarda bu kadar palamut yoktu, bolluk yaşıyoruz”

Turhan Metin isimli balıkçı, bu dönem çok hoş balık olduğunu tabir etti. Metin, “Çeşit bol fiyatlar da uygun. Şuan palamudun dönemi, çok bol bir dönem yaşıyoruz. Geçen yıllarda bu kadar fazla palamut yoktu” diye konuştu.
Vatandaşlar ise fiyatın uygun olduğunu, bu dönem bol ölçüde palamut tükettiklerini söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir