Sudan kazığı: 10 yılda bir arpa boyu yol alınamadı

Cem YILDIRIM/SÖZCÜ

Sudan’da tarım yapmak üzere 2012 yılında 66 milyon 500 bin lira sermaye ile kurulan Türk Sudan Tarım ve Hayvancılık Şirketi 10 yıldır bir arpa uzunluğu yol alamadı.

Sudan’da 35 yıllığına ve 14 milyon 711 bin liraya, 12 bin 500 hektar arazi kiralandı. Eski Bakan Bekir Pakdemirli’nin projesine nazaran, bu toprakta ziraî üretim yapılıp, çiftlikler kurulacak, eserler pazarlanacaktı.

Sudan sermaye olarak taahhüt ettiği 12 bin 500 hektar araziyi bile vermedi, her şey hayal oldu. Şirketin 4 yıl evvel atanan biri Sudanlı 5 yönetim kurulu üyesi de iş yapmadan fiyat alıyor.

DÜNYA ÖLÇEĞİ OLACAKTI

Proje ile Tarım Bakanlığı öncülüğünde, Sudan’da dünya ölçeğinde, çağdaş, entegre tesis ve mekanizasyonla donatılmış tarım işletmeleri kurulması planlandı.

İki ülke ortasında da ziraî üretim ve ticaretin arttırılması, Sudan’daki ziraî potansiyelin Türk girişimcileri tarafından kullanılmasına alt yapı hazırlanması öngörüldü.

TBMM KİT Komitesine sunulan Sayıştay raporunda ‘’Sudan tarafının birebir sermaye olarak koyması gereken 12.500 hektarlık arazinin şirketin kullanımı verilmemiş olması, faaliyete başlanmamış olmasının önünde en büyük pürüzdür. Şirketin teşkilatlanıp, tertibini yapısını tamamlaması gerekmektedir.

Sudan tarafından tıpkı sermaye olarak konulan pilot çiftlik yatırım taahhüdünün yerine getirilmesi için gerekli süreçlerin acilen tesis edilip, faaliyetlere başlanmalıdır”’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir