Türkiye Diyanet Vakfı 750 bin fidanı toprakla buluşturdu

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, geleceğe daha yeşil bir Türkiye bırakabilmek için Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladıklarını ve başta yanan ormanlarda olmak üzere 81 vilayette belirlenen alanlara fidan dikimi gerçekleştirdiklerini tabir etti.

Ağaç sevgisinin ulusal bir seferberliğe dönüşmesi için kelam konusu projeye başladıklarını aktaran İzani Turan, “Görevli ve gönüllülerimizle 750 bin fidanın dikimini gerçekleştirdik. Ülkelerin en kıymetli yer üstü zenginlikleri ortasında yer alan ve bütün canlıların nefes kaynağı, ülkelerin ciğerleri pozisyonunda olan ormanları koruyup, arttırarak geleceğe daha yeşil bir Türkiye bırakmak için çaba ediyoruz. Toprağa emanet edilmiş bir ağaç; mahalleye, semte, kente hatta topluma ve bütün insanlığa emanet edilmiş bir bedeldir. Dünyamız insanı, hayvanı, ağaç ve ormanı ile hoştur. Nasıl ki camisiz bir toplum düşünülemezse ağaçsız bir hayat da düşünülemez. Her insan, özellikle her Müslüman elinden geldiğince fidan dikip dünyamızı yeşillendirmelidir. Bizler için en hoş örnek olan Peygamber Efendimiz (s.a.s) ‘Sizden rastgele biriniz kıyamet kopuyor olsa dahi elindeki fidanı diksin’ tavsiyesinde bulunarak ağacın, yeşilin ve ormanın ehemmiyetini gözler önüne sermiştir.” diye konuştu.

‘1 Güzellik 1 Fidan’ kampanyasına yurt içi ve yurt dışından hayırseverlerin büyük takviye verdiğini belirten Turan şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki ve yurt dışındaki STK’lar, DİTİB ve hayırseverler kampanyamıza büyük takviye verdi. Bize emanet edilen fidanları süratle toprakla buluşturuyoruz. Bayan Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğümüzün koordinesinde gönüllülük koordinatörlüğümüz ve gençlik kollarımızın da takviyeleriyle fidan dikimlerimiz ülke genelinde devam ediyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında vazifeli ve gönüllülerimizle Orman Genel Müdürlüğü’nün belirlediği alanlarda dikimlerimizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki devirlerde çok daha fazla fidan dikerek ülkemizin yeşillenmesine, kaybolan orman varlığımızın yine kazanılmasına katkı sağlayacağız.”

Turan, fidan kampanyasına dayanak vererek ağaç sevgisinin gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşların “FİDAN” yazıp 5601’e SMS göndererek 25 TL karşılığında bir fidan bağışında bulunabileceğini yahut bagis.tdv.org adresi ile TDV taşınabilir uygulamasından online olarak istedikleri ölçüde fidan bağışlayabileceklerini kaydetti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir