Yıkımın Sorumlusu Sadece Müteahhitler mi? Gaziantep’te Oluşan Rant Düzeninin Arkasındaki İsim Kim?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzeleler birçok vilayette büyük yıkıma neden oldu. Yaşanan yıkımın faturası birinci günden itibaren müteahhitlere kesilirken, bu yapıları yapan firmaların neden denetlenmediği merak konusu oldu. Gazeteci Timur Soykan, Gaziantep’te yaşanan rant ve adam kayırma nizamının gerisindeki isimi bugünkü köşesine taşıdı.

‘Eski AKP Gaziantep Milletvekili ve AKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Şamil Tayyar, yıkımın ve ilçelere kadar inmiş çürümüş sistemin bir portresi.’

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık sarsıntılar bölgede büyük yıkıma neden olurken resmi sayılara nazaran 50 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Yıkımın sorumlusu olarak birinci günden itibaren müteahhitler gösterilirken, gazeteci Timur Soykan; imara uygun olmayan yapıların nasıl görmezden gelindiğini, materyalden çalan müteahhitler nasıl kollandığını, nasıl kaçak ruhsat verildiğini ve bu çarkın gerisindeki isimi köşesine taşıdı. 

Soykan’ın köşesinden ilgili kısımlar şu halde: 

’50 bin insanımızı yalnızca müteahhitler öldürmedi. Onların saklı ortağı politikler, belediye liderleri ile meclis üyeleri ve bürokratların kurduğu rant çeteleri öldürdü.

Depremde yıkılan bütün kent ve ilçelere, müteahhitlerin bağlarına bakın.

Hepsinde birebir sistemi, emsal çeteleri göreceksiniz.

Mesela…

Eski AKP Gaziantep Milletvekili ve AKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Şamil Tayyar, yıkımın ve ilçelere kadar inmiş çürümüş sistemin bir portresi.

Nurdağı’nda onun isminin kocaman yazıldığı kültür sanat merkezi önünde depremzedelere yemek dağıtılırken Nurdağı ve İslahiye’deki yıkımdan daima onun ismi çıkıyor.

Büyük yıkımın yaşandığı İslahiye’de müteahhitlerin AK Partili siyasilerle olan ilişkileri

İslahiye’den başlayalım…

İslahiye, öteki yerle bir olmuş kentler ve ilçeler üzere son yıllarda yüksek binalarla doldu. Bu betonlaşma halka ‘gelişme’, ‘kalkınma’ diye sunulurken rant çetesi imar oyunlarıyla servetine servet kattı.

Müteahhit Ahmet Tekin ve kardeşi Veysi Tekin, 6 Şubat zelzelesinden sonra tutuklandı. İslahiye’de onların müteahhidi olduğu Tekin Apartmanı enkazında onlarca kişi hayatını kaybetti. İlçede inşa ettikleri çok sayıda bina yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Bunların ortasında 6-7 yıllık apartmanlar vardı.

Tekin kardeşler, AKP’nin beton rüzgarını gerisine alıp zenginleşmişti. Veysi Tekin, AKP ilçe yönetimindeydi. 2014 yerel seçimlerinde AKP’nin birinci sıradan İslahiye Belediye Meclis üyesi adayıydı ve seçildi. Tıpkı vakitte Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi oldu. Bu seçimden sonra Ahmet Tekin’in inşaat işleri büyüdü. Teze nazaran; İslahiye ve Nurdağı’nda imar plan revizyonu yapılıyor ve kimi bölgelerde kat sayısı 3-4’ten 6-7’ye çıkınca Ahmet Tekin devreye giriyordu. Yap-sat usulüyle büyük paralar kazandılar. Tekin kardeşler, kamuya ilişkin birtakım binaları da alarak apartmana dönüştürmüştü.

Veysi Tekin’in belediye meclis üyesi olduğu periyotta Şamil Tayyar, AKP Gaziantep Milletvekili’ydi. Teze nazaran; Tekin kardeşlerin binaları süratle yükselirken Şamil Tayyar ile yakın alaka içindeydiler.

Müteahhit düğünü

Ahmet Tekin’in kızı ile İslahiye’nin değerli müteahhitlerinden Şaban Doğan’ın oğlu evlenmişti. Nikahı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin kıydı, nikah şahitleri ortasında Şamil Tayyar vardı. Sarsıntıda Şaban Doğan’ın yaptığı binalar ağır hasar gördü. Hayatını kaybeden olmadı. Şaban Doğan, 2011’de AKP İslahiye İlçe Başkanı’ydı. Kardeşi Mehmet Doğan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarından. Bu siyasi güçle ilçedeki rant sisteminde değerli hisse sahibi oldukları argüman ediliyor. Mustafa Doğan’ın partiye gelen ya da belediyeden aldığı parayla konut, arsa aldığına yönelik savlar üzerine Şaban Doğan, AKP İlçe Başkanlığı’ndan istifa etmişti. İstifasını açıklarken yanında Şamil Tayyar oturuyordu. Lakin istifasından sonra ticari yükselişi ve Ankara ile sıkı teması devam etti.

Hüseyin Tayyip Erdoğan apartmanı

İslahiye’de zelzeleden sonra tutuklanan müteahhitlerden Hüseyin Erdoğan da Şamil Tayyar ile çok yakın bir isimdi. Onun da kardeşi AKP’de siyaset yapıyordu. Kardeşi İbrahim Doğan, eski AKP İslahiye İlçe Başkanı’ydı. Müteahhidi oldukları İslahiye Fatih Caddesi’ndeki Hüseyin Tayyip Erdoğan Apartmanı yıkıldı. Hüseyin Erdoğan’ın oğlu, gelini, 4 torunu, ağabeyi, yengesi, yeğeni de bu enkazda hayatını kaybetti. Şamil Tayyar, İnstagram hesabında Hüseyin Erdoğan’a enkaz başında sarılarak ağladığı bir fotoğrafı sarsıntının ikinci günü paylaştı.

Öğretmenlikten müteahhitliğe geçiş

İslahiye’deki müteahhitlerden Murat Ergin Mideoğlu da Şamil Tayyar’ın yakın adamı olarak biliniyor. Toplumsal medya hesaplarına bakıldığında kendisinden çok Şamil Tayyar’ın paylaşımları görülüyor. Onun yaptığı şimdi bir yıllık bina zelzelede ağır hasar gördü ve süratli formda iş makinesiyle yıkıldı. Binadaki dairelerin birden fazla boştu ve ölen olmadığı için tutuklanmadı.

Murat Ergin Mideoğlu’nun, yıkım çetelerinde çok sık karşılaştığımız bir geçmişi var. Asıl mesleği öğretmenlik. Müteahhit olmadan evvel İslahiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de yapmıştı. Birtakım tarikatlarla yakın bağlantısı olan AKP’li bir bürokrat olarak tanınıyor ve bunun meyvelerini toplamış. Şamil Tayyar’ın AKP Milletvekili olduğu devirde AKP’li İslahiye Belediyesi’nin lider yardımcısı koltuğuna oturdu. Argümana nazaran; imar planı değişiklikleriyle oluşturulan birtakım rantlarda onun imzası vardı. Belediyeden ayrıldıktan sonra Karkamış İlçe Ulusal Eğitim Müdürü olarak atandı ama bu sırada akrabaları ismine kurduğu şirketle müteahhitlik de yapıyordu. İmar planlarında park olan yerlerin konut ve ticari alana çevrildiği onun buralara binalar yaptığı öne sürülüyor. Şamil Tayyar’ın kardeşiyle bâtın paydaşlığı olduğu rivayeti kulaktan kulağa yayılmış.

Murat Ergin Mideoğlu örneğinde gördüğümüz üzere; ulusal eğitim müdürlerinin, müteahhitliğe geçişlerine çok sık rastlanıyor. Argümana nazaran; ulusal eğitimin inşaat ihaleleri için müteahhitlerle akçeli ilgiler başlıyor ve eğitimden inşaat kesimine geçmelerinde siyasi kontaklar da kıymetli rol oynuyor.

Agabey müteahhit kardeşi denetimci”

Murat Ergin Mideoğlu ile birlikte belediye lider yardımcılığı yapan İzzet Aytekin ise hala bu makamda oturuyor. Zelzelede çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Müge Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulu üyesiydi. İslahiye Belediye Lider Yardımcısı İzzet Aytekin’in eşine ilişkin bir inşaat şirketi var. Bu şirket tarafından yapılan yeni binalar sarsıntıda ağır hasar gördü lakin vefat yaşanmadığı için tutuklanmadı.

İslahiye’de ölümcül rant çetesinin yapı kontrol ayağı da gözler önüne seriliyor. Kadir Ateş, bölgede yıkılan pek çok inşaatın kontrolüne imza atan 3T Yapı Kontrol ve farklı isimlerdeki yapı kontrol şirketlerinin sahibi. Ağabeyi Ali Ateş ise Bahadır İnşaat’ın sahibi. Aslında ortaklar ve kardeş, ağabeyinin yaptığı inşaatları denetliyor.

Bahadır İnşaat’ın yaptığı Sefa Apartmanı’nın da ortasında olduğu çok sayıda binada onlarca kişi hayatını kaybetti. Bahadır İnşaat’ın otogar etrafında 2019’da tamamladığı 3 bina yerle bir oldu. Kadir Ateş ve Ali Ateş’in zelzeleden sonra yurt dışına kaçtığı ve arandıkları öne sürülüyor.

Ateş kardeşlerin AKP ile, bilhassa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ndeki bir lider yardımcısıyla yakın alaka içinde olduğu yaygın bir rivayet. Bu akçeli bağlantı sayesinde imar planlarındaki değişikliklerde rol oynadıkları argüman ediliyor.’

Köşenin devamı için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir