Zehirleyen hatalar

Besin zehirlenmeleri yaz aylarında artış gösteriyor. Bilhassa et, süt ve süt eserleri ile âlâ yıkanmamış salata yapılan sebzelerde ortaya çıkan bakteriler, mide sıhhatini olumsuz etkiliyor. Besinler aracılığıyla insan organizmasına bulaşan bakteri, virüs, parazit, toksin ve kimyasal hususların besin zehirlenmelerine neden olduğunu söyleyen Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nden Prof. Dr. Vedat Göral, “Bakteriyle temas eden et ve tavuk eserlerinin uygun pişirilmemesi başta olmak üzere, pişmiş yemeklerin 1 saatten uzun müddet dışarıda bekletilmesi en fazla yapılan yanlışların başında geliyor. Uzun mühlet buzdolabı dışında bekletilen süt ve süt eserleri ve dondurulmuş besinlerin soğuk zincirin bozulduktan sonra yenilmesi de zehirlenmeye davetiye çıkarıyor. Çiğ balık ve çiğ istiridye, uygun yıkanmayan zerzevat ve meyveler, pastörize edilmemiş süt eserleri ve meyve suları, bozuk yumurta, kaynağı aşikâr olmayan sular rahatlıkla besin zehirlenmesine neden oluyor” diye konuştu.

BELİRTİLER 2-3 SAAT İÇİNDE BAŞLIYOR

Bu yanlışlar nedeniyle bakteri oluşan yiyeceklerin mide ağrısı, bağırsak sorunları ve besin zehirlenmelerine yol açtığını anlatan Göral, “İshal ve kusma durumunda, kesinlikle istirahat ve pak su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımını artırmak gerekiyor” dedi. Bakterili besin alındıktan 2-3 saat sonra zehirlenme belirtilerinin başladığını belirten Göral, “Vücutta ishal, karın ağrısı ve bulantı ile kusma tepkisi görülüyor. İshaliniz varsa pirinç lapası, yoğurt, muz, şeftali, haşlanmış patates tüketmek gerekiyor, düzelmezse tabibe başvurmak kıymet taşıyor”şeklinde konuştu.

Vedat Göral.

YEMEK NASIL TÜKETİLMELİ?

Yemeklerin en fazla 1 kez ısıtılmasını tavsiye eden Göral, “İkinci ısıtma yemekteki bakteri üretim oranı artırıyor. Yemekler nerede ısıtılırsa ısıtılsın fark etmezken, muhakkak kaynaması gerekiyor. Buzdolabından çıkarılan yemeğin 70 C° üzerinde ısıtılması gerekiyor, yemeğin ısıtıldığı, kokusunun gelmesi ile anlaşılıyor” diye anlattı. Paketli eser alırken hasar denetimi yapmanın kıymetine vurgu yapan Göral, “Etikette yer alan üretim ve son tüketim tarihlerinin denetim edilmeli. Hayvanlardan geçebilecek hastalıklar nedeniyle de, sütü katiyen çiğ tüketmemek gerekir, kesinlikle kaynatılmalı” tabirlerini kullandı

PİŞEN BESİNİ DOLAPTA SAKLAYIN

Dondurucudan çıkarılan besinlerin çözüldükten sonra tekrar buzdolabına konulmaması gerekiyor. Pişmiş yiyeceklerin çiğ besinlerle temas etmemesi gerektiğini tabir eden Göral, “Pişmiş besinler çabucak tüketilmeyecekse 2 saat içinde buzdolabına konulmalı. Kâfi müddet ve sıcaklıkta pişmeyen yiyecekler, ziyanlı bakterilerin ağız yolu ile, sindirim sistemine taşınmasına yol açıyor. Fiyatı düşük, nasıl ve nereden temin edildiği muhakkak olmayan, tıpkı vakitte da nasıl koruma edildiği bilinmeyen, denetlenmemiş ve de açık bir biçimde tezgahlarda satılan eserleri satın almamak tüketmemek değer taşıyor” diye konuştu.

Ölümcül olabilir

Et, süt ve salatanın neden olduğu besin zehirlenmelerinde en çok görülen bakteri tipi shigella olurken, bu bakter bulantı, kusma, ateş, karında kramplar, karın ağrıları ve dışkıda kanama formundaki belirtilere yol açabiliyor. En iddi ve ölümcül besin zehirlenmesine neden olan bakterilerden biri de, clostridium botilinum olurken, bu bakteri genelde, konserve, et, zerzevat ve meyvede bulunabiliyor” diye açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir