Emekliler: En düşük emekli aylığı 11 bin 500 lira olmalı

Birleşik Emekliler Sendikası, Kartal Meydan’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Emekliler, yanlarında getirdikleri ekmek, tencere, sebzeleriyle birlikte aksiyona katıldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, minimum fiyat görüşmeleri sırasında 9 bin TL’lik fiyat talebine karşı “Bizim sırtımızda küfe var” demişti. Aksiyona katılan bir emekli harekete sırtında küfeyle katıldı.

TÜİK’İN VERİSİ GERÇEKLERİN ALTINDA KALACAK

Emekliler tarafından yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Hepinizin bildiği üzere 3 Ocak’ta TÜİK enflasyon datalarını açıklayacak ve buna nazaran emekli maaş artışları belirlenecek. Hepimiz biliyoruz ki TÜİK’in açıklayacağı sayılar bizlerin çarşı, pazar ve alışveriş harcamalarını, hakikat sayıları yansıtmadığı üzere bizlerin hissettiği yüksek enflasyon datalarının de çok altında kalacak.

.

20 YIL EVVELKİ ALIM GÜCÜNE NAZARAN ARTIRIM İSTİYORUZ

Bizler emekli maaş artışlarımızı TÜİK datalarına nazaran değil 20 yıl evvel bir emeklinin alım gücüne nazaran verilmesini talep ediyoruz.
20 yıl evvel en düşük emekli aylığı taban fiyatın yüzde 35 fazlasıydı. Bu da şu manaya geliyor; taban fiyat şu anda 8 bin 506 lira. Yüzde 35’i 3.000 lira. Topladığımızda bugün elimize geçmesi gereken en düşük emekli aylığı 11 bin 500 lira.

.

DİĞER TALEPLER

Bizler yeni bir şey değil 20 yılda bizden alınanın geri verilmesini talep ediyoruz. Bayramlarda verilen 1.100 liranın minimum fiyata yükseltilmesini, kışın her ay bin lira yakacak yardımı yapılmasını ve sıhhatte emekliden alınan katkı hissesinin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Emeklilik devlete yük değil bedeli peşin ödenmiş bir haktır. Amasız, fakatsız, lakinsiz, insanca ömür fiyatı istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir